ناگهانی باشد. ناشی از بیماری نباشد

تفاوت در بیمه نامه های یک فرد 10 ساله و 40 ساله در میزان اندوخته بیمه نامه عمر میباشد، اگر هر دو فرد حق بیمه یکسان پرداخت نمایند و شرایط بیمهای یکسان داشته باشند، اندوخته بیمهای متفاوتی خواهند داشت و فرد 10 ساله اندوخته بیشتری نسبت به فرد 40 ساله خواهد داشت، چون این دو سن ریسک بیمهای متفاوتی را دارند، هرچه سن بیمه شده بالاتر میرود میزان ریسک بیمهای وی هم بیشتر میشود. تفاوت اصلی این طرح با سایر طرحهای بیمه عمر ایران این است که در طرح سپاس پرداخت حق بیمه فقط به صورت سالانه انجام میشود؛ آن هم با حداقل مبلغ 3 میلیون تومان در سال و ارائه پوشش های کامل تر از عمر مان. شرکت های بیمه علاوه بر سود قطعی یک سود دیگر به نام سود تضمینی نیز دارند که پرداخت آن اجباری است. روال فعلی به این شکل است که سازمان تامین اجتماعی از منبع درآمد بیمه کارگران اجتماعی و محل صدور پروانه های ساخت تامین میشود بدین صورت که سازمان تامین اجتماعی مکلف است با دریافت هفت درصد از حق بیمه شده(کارگر) و پانزده درصد مجموع عوارض صدور پروانه(ازمالک) نسبت به تداوم پوشش بیمه تمام کارگران ساختمانی اقدام کند، اما سازمان تامین اجتماعی ادعا میکند که این ۱۵ درصد کفاف ۲۰۰۰ کارگر را نمیدهد و باید منبع درآمد در ماده ۵ اصلاح شود؛ همین موضوع سبب شد تا این لایحه بار دیگر به کرسی مجلس رفته و تجدید نظر شود بر اساس مصوبه مجلس که در روز های پایانی سال ۹۹ اعلام شد سهم کارفرمایان در بیمه کارگران ساختمانی به ۲۰ درصد افزایش یافت.

در این مصوبه کارفرما موظف است هفت درصد از مزد هر کارگر را به ازای ساخت هر متر مربع از ساختمان با ضریب بین نیم تا ۱۴ درصد را به عنوان سهم خود برای بیمه کارگران ساختمانی پرداخت کند. بیمهگر نیز مکلف است که ارزش بازخرید بیمهنامه را پس از کسر هزینههای انجام شده با رعایت شرایط بیمهنامه صادره پرداخت نماید. بیمه گذار می تواند هر زمان که تمایل داشت به بازخرید یا بازنشستگی زودتر از موعد بیمه عمر اقدام کند و سرمایه موجود در سبد اندوخته خود را به طور کامل دریافت نماید. شرایط بیمه عمر ایران در طرح بیمه عمر مان بسیار جامع می ­باشد و اگر فردی بخواهد یکی از به روزترین بیمه نامههای عمر را خریداری نماید بیمه عمر مان بهترین گزینه میتواند باشد. حداکثر سنی که هر فرد می تواند بیمه عمر داشته باشد تا65 سالگی می باشد یعنی هر فردی از بدو تولد تا این سن می تواند بیمه نامه عمر داشته باشد.

انتخاب حق بیمه عمر ، توسط خود فرد بیمه شده انجام می­شود. مبلغ حق بیمه پرداختی شما بعد از کسر هزینهها به عنوان اندوخته منظور شده و سود روزشمار و مرکب به آن تعلق میگیرد. در صورت فوت شخص در بیمه تامین اجتماعی غیر از مبلغ ناچیزی از هزینه كفن و دفن (تا سقف 200.000 تومان) پولی به بازماندگان پرداخت نمیشود، در حالیكه در بیمه عمر و سرمایه گذاری اگر خدای ناكرده اتفاقی برای بیمه گذار بیافتد حتی چنانچه یك قسط از حق بیمه را هم پرداخت كرده باشد، علاوه بر پرداخت سرمایه فوت ، اگر پوشش فوت بر اثر حادثه هم خریداری شده باشد، تا ۳ برابر سرمایه فوت، به بازماندگان پول پرداخت میگردد. انتخاب مدل پرداخت حق بیمه عمر، بر این اساس است که پرداخت حق بیمه سالانه شما به صورت ثابت باشد یا به صورت افزایشی انجام شود. بر اساس شرایط بیمه عمر هر میزان مدت بیمهنامه طولانیتر باشد میزان سرمایه گذاری بیشتری خواهد بود، به عنوان مثال اگر دو نفر که سن یکسان داشته باشند و با حق بیمه یکسان، بیمه نامه عمر داشته باشند، نهایتا بیمه نامهای که مدت طولانی داشته باشد سرمایه گذاری بیشتری هم خواهد داشت.

بازه سنی که میتواند بیمه عمر ایران داشته باشد از بدو تولد تا 65 سالگی میباشد، و در واقع بر اساس شرایط بیمه عمر ایران مجموع سن بیمه شده و بیمه گذار نباید بالاتر از 70 سال باشد. برای محاسبه بیمه عمر ایران چندین عامل مهم موثرند که بر میران سرمایه گذاری در بیمه عمر و هم در برخورداری از پوششهای بیمهای میتواند اثر گذار باشد. از عواملی که بر روی بیمه نامه عمر ایران موثر است سن بیمه شده است است. چندی پیش عباس شیری با انتقاد از وضعیت ناگوار معیشت کارگران ساختمانی گفت: کارگران هر ساله با آغاز فصول سرد سال با مشکل کمبود کار رو به رو هستند و شیوع ویروس کرونا این معضل را چندین برابر افزایش داده است این فعال جامعه کارگری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه بیکاری مضاعف برای این دسته از اقشار جامعه بسیار سخت است افزود: اختصاص سبد کالا و ارائه تسهیلات ارزان قیمت بانکی وحتی بلاعوض برای کارگرانی که دچار مشکل معیشتی هستند ضرورت دارد. سن بازنشتگی هر کارگر تا سه سال گذشته ۵۰ سال بود، که با دستور دولت دوازدهم ۱۰ سال به این سن اضافه شد حال با توجه به اینکه کارگران جزو اقشار آسیب پذیر جامعه هستند و کارگری جزو مشاغل سخت محسوب میشود لذا هر کارگر نمیتواند ۳۰ سال کار متعدد داشته باشد، علاوه بر این اگر یک کارگر سه ماه بیمه پرداخت نکند بیمه وی قطع شده و فاقد بیمه میشود درحالی که در گذشته این چنین نبوده و این موضوع سبب شده بسیاری از کارگران فاقد بیمه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید